MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
Przygoda z przedszkolem przynosi wiele ciekawych zajęć, pomysłów i możliwości poznawania świata. Jest to czas, kiedy dziecko uczestniczy w wielu wydarzeniach gromadząc nowe doświadczenia.
Jednym z nich jest poznawanie nietypowych dni z Kalendarza Świąt Nietypowych.
Nasze pierwsze święto dotyczyło Międzynarodowego Dnia Kropki - International Dot Day - które obchodzone jest 15 września każdego roku.
Jesteś w kropce? No bo co to w ogóle jest święto na cześć kropki? O co w tym chodzi? I jaki ma to sens? A jednak ma! To pozornie absurdalne święto, celebruje nie tyle symbol kropki, ale nieograniczone możliwości, ogromny potencjał, jaki kryje się w zwykłej kropce. Dzień kropki to bowiem święto na cześć kreatywności, artystycznej i nie tylko artystycznej inspiracji i szeroko pojętej fantazji.
Jaka jest historia Dnia Kropki?
Korzenie dnia kropki sięgają roku 2003 ... 15 września tego roku ukazała się w druku książka pod tytułem "The Dot" ("Kropka") autorstwa Petera H. Reynolds, która opowiada historię małej dziewczynki imieniem Vashti i jej wspaniałego nauczyciela ... Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować, z czym absolutnie nie zgadza się jej nauczyciel, który prosi ją o narysowanie czegokolwiek. Vashti maluje więc...kropkę. Gdy nauczyciel wiesza jej dzieło na ścianie klasy, Vashti zyskuje pewność siebie i zaczyna malować kolejne wersje obrazka, odkrywając swój uśpiony dotąd potencjał. Ta urocza historyjka o kreatywność stała się inspiracją dla milionów dzieci i nauczycieli na całym świecie. W dniu 15 września 2009 roku Terry Shay nauczycielka w stanie Iowa w USA opowiedziała ją swojej klasie i to ten dzień uznaje się za datę ustanowienia Dnia Kropki, święta, które obchodzone jest dziś w 192 krajach świata.
"Dzień Kropki" nie jest formalnym świętem. To po prostu okazja to celebrowania wszelkich przejawów kreatywności i twórczego zacięcia. Wspaniałym sposobem na jego świętowanie jest czytanie książki, od której wszystko się zaczęło ... i od wysłuchania opowieści o Vashti rozpoczęły swój dzień "Biedroneczki". Były też "kropkowe" zabawy, zagadki i zadania do wykonania. Dzieci zaczynały swoją przygodę z liczeniem oraz rozpoznawaniem i nazywaniem kolorów. Zabawy ruchowe umilała piosenka "Biedroneczki są w kropeczki". Ujawniając "kreatywne" podejście do rysowania dzieci samodzielnie wykonały swoje pierwsze "kropkowe" opaski. Na pamiątkę tego święta ci otrzymały "Kropkowe" medale.
Rodzicom dziękujemy za wspieranie działań grupy - za przygotowanie strojów ozdobionych kolorowymi kropkami.